Terapia rotacyzmu online

Z pamiętnika logopedy online… poniżej przykład terapii rotacyzmu online. Terapia zakończona sukcesem.

Czy terapia rotacyzmu online ma sens?

Bardzo często pytacie mnie o to, czy terapia rotacyzmu online osoby dorosłej ma szanse zakończyć się powodzeniem. Tym bardziej, jeśli mieszkacie w innej części Polski i spotkania ze mną w gabinecie nigdy nie miałyby miejsca. Rozumiem, że na początku możecie mieć obawy i wątpliwości.  W końcu inwestujecie w terapię swoje prywatne pieniądze i czas.

Jak już wielokrotnie wspominałam, terapia online nie różni się znacząco od terapii stacjonarnej. Chciałabym to pokazać na przykładzie dorosłego Pacjenta.

Wpływ rotacyzmu na życie zawodowe

Pacjent na co dzień pracował głosem, prowadząc szkolenia na terenie całej Polski. Zawsze był świadomy swojej wady wymowy („R” gardłowe / francuskie), jednak do czasu operacji podniebienia miękkiego nie sprawiała mu ona wielkiego dyskomfortu. Pacjent cierpiał na bezdechy senne, które stanowiły duże zagrożenie dla jego życia i zdrowia.

Lekarz zdecydował, że należy wykonać zabieg, który ma na celu skrócić podniebienie miękkie, a co za tym idzie zaingerować w „uvulę” czyli tak zwany języczek podniebienny (który przecież Pacjent wykorzystywał do wypowiadania „R”).

Jak wyglądała nasza terapia online?

Po operacji „R” nie było już takie samo jak wcześniej, przekształciło się bardziej w „Y”, co bardzo drażniło Pacjenta. Szukając pomocy w internecie, Pacjent natknął się na mój film o rotacyzmie i tak rozpoczęliśmy terapię rotacyzmu online. W trakcie diagnozy logopedycznej okazało się, że wędzidełko języka wymaga podcięcia, należy skorygować także pozycję spoczynkową języka oraz sposób połykania. Należało także popracować nad usprawnieniem zwarcia podniebienno – gardłowego, gdyż w wyniku zabiegu pojawiło się delikatne nosowanie.

Zajęcia odbywały się raz w tygodniu, a Pacjent ćwiczył codziennie minimum 1,5 godziny (był bardzo zdeterminowany). Nasza współpraca trwała 3,5 miesiąca i zakończyła się wielkim sukcesem. Nowe „R” u Pacjenta zostało utrwalone, co słychać również w mowie spontanicznej.

Terapia rotacyzmu online zakończona sukcesem

Pracując jako logopeda online, mam okazję współpracować z wieloma osobami dorosłymi i wiem, że każdy, niezależnie od wieku może nauczyć się wymawiać „R”.