Jak długo trwa terapia logopedyczna?

Wiele osób od razu chce wiedzieć jak długo będzie trwać terapia logopedyczna

Ile spotkań potrzeba, aby wyleczyć wadę wymowy?

Wielu pacjentów pyta mnie już na pierwszym spotkaniu ile będzie trwać terapia logopedyczna? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Są jednak pewne wytyczne, które mogą zadecydować o długości trwania terapii. Po pierwsze spotkania nie powinny odbywać się raz w miesiącu, lecz raz w tygodniu. Poza zajęciami istotna jest konsekwentna praca w domu, dzięki której utrwalane są nowe, prawidłowe nawyki. To tylko kwestie organizacyjne. Drugim aspektem są kwestie artykulacyjne, to jakie nawyki mamy do zmiany, ile głosek jest zaburzonych oraz to dlaczego do owych zaburzeń doszło. Dlatego właśnie mówi się, że długość trwania terapii to kwestia indywidualna i nie mam takiej super mocy, dzięki której na pierwszym spotkaniu określę, czy terapia będzie trwała trzy miesiące, pół roku czy rok.

Jak długo trwa zmiana nawyku?

Zależy jakiego. Jeśli mowa o zmianie przebiegu czynności prymarnych zakłada się, że będzie to czas około 3 miesięcy systematycznej samokontroli. Biorąc pod uwagę usystematyzowanie nowej realizacji głosek w mowie spontanicznej, jest to czas o wiele dłuższy. Zależy to oczywiście od tego, czy pacjent stara się używać nowych głosek na co dzień czy nie, czy stosuje się do moich zaleceń. Dla przykładu, jeden wdraża nowe R od razu, a drugi się krępuje i wdraża po kilku miesiącach spotkań ze mną.

Czy jest szansa, że po zakończonej terapii wada wymowy wróci?

Jako logopeda dla dorosłych nie spotkałam się z czymś takim. Nie miałam jeszcze sytuacji, żeby po zakończonej terapii ktoś wrócił na nią z powrotem. Znam z kolei przypadku, że pomimo wywołanych nowych i utrwalonych głosek, pacjent potrafi jeszcze mówić “po staremu”.