Jak wygląda terapia logopedyczna dla dorosłych?

Terapia logopedyczna dla dorosłych wymaga motywacji, chęci, czasu i zaangażowania

Terapia logopedyczna dla dorosłych

Terapia poprzedzona jest diagnozą logopedyczną, a następnie dopasowywana indywidualnie pod potrzeby pacjenta. W zależności od zaobserwowanych nieprawidłowości na zajęciach wykonywane są min. ćwiczenia mające na celu wzmocnienie artykulatorów, korektę przebiegu czynności prymarnych, pracę nad oddechem, wywołanie i utrwalenie prawidłowego brzmienia głosek.

Na czym polega wywiad logopedyczny?

Terapia logopedyczna dla dorosłych rozpoczyna się od spotkania diagnostycznego. Wywiad logopedyczny to istotny element diagnozy logopedycznej. Często pacjenci pod koniec pierwszego spotkania, mówią, że zadawałam ciężkie pytania. Możliwe… jednak weź pod uwagę to, że są one kluczowe w zaplanowaniu ścieżki terapii. Jakich pytań możesz oczekiwać? Podaję kilka przykładów: Co robi język w spoczynku? Czy w dzieciństwie przez długi czas był stosowany smoczek bądź butelka? Czy chrapiesz w nocy bądź ślinisz poduszki? Warto się nad tym chwilę pochylić, gdyż niektóre zagadnienia mogą być kluczowe na starcie.

Czy wady wymowy można korygować w każdym wieku?

Pracuję od dłuższego czasu jako logopeda dla dorosłych. Zgłaszają się do mnie dorośli, których wady artykulacyjne zostały zaniedbane w okresie dzieciństwa. Są to osoby mające świadomość swojej wady wymowy, która w sytuacjach społecznych bywa wręcz paraliżująca, sprawiająca, że człowiek szuka w głowie synonimów słów. Na dłuższą metę, tym bardziej u osoby, która na co dzień pracuje głosem (np. przedstawiciel handlowy, nauczyciel) bywa to męczące i krępujące. Wiek nie gra roli… bardziej systematyczność i wytrwałość w dążeniu do zamierzonego celu.

Czy dużo czasu trzeba ćwiczyć w domu?

Jeden ćwiczy 10 minut dziennie i ma efekty, a drugi 40 minut i dopiero widzi postępy. Wychodzę z założenia, że powinno się ćwiczyć tak, aby do czasu kolejnego spotkania ze mną był widoczny postęp w zadaniu. Zależy mi, abyśmy nie musieli wracać do zadań, tylko mogli iść dalej. Na pewno nie ma sensu ćwiczenie 1 x tyg przez 2 h, a przez cały tydzień laba. Jest coś takiego jak pamięć mięśniowa. Jeśli robię coś codziennie, to mózg i mięsień to zapamiętuje.