Logopeda dla dorosłych

Współpracuję z osobami dorosłymi przez internet zmieniając ich życie na lepsze

Jak wygląda terapia logopedyczna dla dorosłych?

Praca z logopedą

W moim odczuciu najrozsądniejsze jest, aby zajęcia odbywały się raz w tygodniu. Dlaczego? Weźmy pod uwagę wszystkie wyjazdy, choroby, zmiany grafiku w pracy. Z założenia chcemy się widywać 4x miesiącu, dla postępów, ciągłości, motywacji. Spotkania, które prowadzę trwają 45 minut. Uważam, ze przez ten czas jesteś w stanie utrzymać maximum uwagi, a uwierz mi, że po tym czasie i tak Twój język będzie zmęczony, jak po treningu na siłowni. Niektórzy twierdzą, że po ćwiczeniach wstępnych ich język doświadczył… uwaga… zakwasów! Bywa i tak.

Praca domowa

Jeśli oczekujesz zadowalających efektów terapii, powinieneś być świadomy, że czeka Cię systematyczna, codzienna praca poza tym co się dzieje na zajęciach. Ja zawsze zalecam, aby na ćwiczenia logopedyczne poświęcić każdego dnia około 15 minut. Dlaczego? Ponieważ tylko w taki sposób jesteś w stanie utrwalić nowo zdobyte umiejętności i nawyki, jednocześnie osłabiając wpływ tych niepożądanych. Systematyczna praca w domu i utrwalanie ćwiczeń logopedycznych przynoszą pożądane efekty, a chyba i mnie i Tobie na tym zależy najbardziej.

Zaburzenia mowy, nad którymi pracuję z osobami dorosłymi

Wady wymowy

Brak odpowiedniej interwencji logopedycznej w okresie dzieciństwa skutkuje nieustannym utrwalaniem nawyku nieprawidłowej wymowy. Najpopularniejszą wadą wymowy u osób dorosłych jest brak lub niewłaściwa realizacja głoski R oraz seplenienie (może dotyczyć głosek s, z, c, dz, ś, ź, ć, dź, sz, rz, cz, dż oraz t, d, n). Nie ma dnia, żebym nie miała w grafiku osoby, z którą pracuje nad R. O! taka to głoska popularna (i w sumie chyba moja ulubiona). Terapia jest wskazana dla tych osób, które w swoim zawodzie powinny charakteryzować się nienaganną wymową (przedstawiciele handlowi, nauczyciele itd.), a także tych, którzy chcą poprawić wymowę, a co za tym idzie jakość swojego życia.

Kiepska dykcja

W ostatnich czasach zauważyłam, że coraz więcej osób zwraca uwagę na to, w jaki sposób się komunikuje. Często słyszę, że pacjent zgłasza się do mnie z problemem zjadania głosek, końcówek wyrazów, przyspieszonego tempa wypowiedzi, brakiem melodyjności głosu. W wielu przypadkach słyszą to po raz pierwszy w momencie, kiedy odsłuchali swoją wypowiedź, swój głos (np. oglądając swoją publiczną prezentację, czytając książkę na głos, czy próbując nagrać podcast). Dykcja to proces długotrwały. Tak jak w przypadku wad wymowy, trzeba się kontrolować, nagrywać, świadomie wprowadzać zmiany, codziennie próbować stosować się do zaleceń.

Pacjent ortodontyczny

Sama w wieku 30 lat nosiłam aparat ortodontyczny. Wiem ile wyrzeczeń to kosztuje i… w ogóle ile ON kosztuje. Przed założeniem aparatu warto wybrać się na konsultację logopedyczną, aby ocenić, czy język prawidłowo zachowuje się na takich czynnościach jak żucie, połykanie artykulacja i spoczynek. Jeśli będzie tłoczył na zęby bądź wskakiwał między zęby, to niestety, ale prędzej czy później efekty leczenia ortodontycznego mogą zostać zaburzone. Po ściągnięciu aparatu zęby w kości są rozchwiane,  gdyby tak się nie działo to zęby by się nie przestawiały. Każda nieprawidłowa ingerencja języka w zęby może skutkować np. ich wysunięciu.

O terapii logopedycznej dla dorosłych

Warto pamiętać, że nigdy nie jest za późno na podjęcie terapii logopedycznej. Wiemy nie od dziś, że nienaganna wymowa stanowi klucz w wielu zawodach. Z usług gabinetów oraz logopedy online skorzystają zapewne także osoby, które chcą przywrócić zdolność komunikacyjną, którą utracili w wyniku urazu w obrębie głowy.

W zależności od potrzeb pacjenta, terapia dla dorosłych polega na korekcie wad wymowy, pracą nad dykcją, prawidłowym gospodarowaniem powietrza, a także emisją i higieną głosu. Terapia logopedyczna dostosowana jest do potrzeb i możliwości pacjenta. Na początku współpracy warto postawić pewne założenia co do częstotliwości spotkań, aby logopeda mógł opracować plan terapii.

Od czego zacząć?

w

Konsultacje online

Wysyłasz wiadomość z opisem problemu, pytaniami i wątpliwościami

Umówiona wizyta

Po wstępnych konsultacjach wyznaczamy dogodny termin spotkania

Pierwsze spotkanie!

Przeprowadzam diagnozę, wyznaczam cel i zaczynamy współpracę!